Scary Movie 4
" Co může být ještě neuctivější, vtipnější a děsivější než Scary Movie 3? Samozřejmě Scary Movie 4!" Tolik úvodní upoutávka k filmu. Jaké jsou ale skutečné dojmy?
Neuctivější? Ano. Vtipnější? Znáte tu o opakovaném vtipu? Děsivější? Ale, no tak :-) Když k tomu všemu přidáte slabé herecké výkony, tak to je Scary Movie 4. Ani angažmá Leslie Nielsena to nevylepšilo. Výstup, kde paroduje Mr. Bushe a dále "nahý" Bílý dům, patří sice k těm několika málo vtipným pasážím, ale stejně mi nejde do hlavy, proč se na tomto filmu podílel.
Scary Movie 4 už není jen opakování dávno profláknutých vtipů. Je to prostě hrůza. Co měla třeba znamenat ta závěrečná scéna v TV show? Nemám slov. Jenom zírám, kam až to zašlo. A přitom první díl serie byl tak povedený. Scény z jiných filmů jsou často zkopírovány tak, jak byly. Tudíž už nejde ani tak o parodii, ale film slepený z jiných filmů. Vtip se někam vytratil.
A o jaké filmy se tentokrát staly terčem "posměchu"? Především je to Válka světů, která tvoří ústřední děj. Dále tady máme postavička z filmu Nenávist a nakonec se dvě hrdinky z nenadání dostanou do Vesnice. Co mají tyto filmy společného? Nejsou to komedie! Když jsou pak parodovány bez jakéhokoliv přidání vtipu, zkrátka v tipné být nemohou. Najdou se tu i scény z dalších filmů, jako třeba Million Dollar Baby, ale ty už netvoří podstatnou část.
Dalším problém jsou okopírované scény z třetího, úspěšnějšího, dílu. Pochválit lze snad jen únosnou délku 83 minut. Co dodat? Doufejme, že už žádné Scary Movie 5 nebude, protože tento nápad byl vyčerpaný už po svém druhém pokračování.
| |||
Mission: Impossible III
Tom Cruise se v roli skorosupermana Ethana Hunta vrací ve třetím pokračování série, aby zachraňoval, co se dá, a bojoval se šéfem Bratrstva králičí pracky… či jak se to vlastně jmenuje.
Ethan Hunt, příslušník sil IMF (Impossible Mission Force), se rozhodne pověsit zachranitelské řemeslo na hřebíček věnovat se pouze své přítelkyni Julii. Jenže zvyk je železná košile: co by čert nechtěl, hned krátce po zásnubách neodolává nabídce „bývalého zaměstnavatele“ vydat se do akce: do Berlína zachránit jednu ze svých žákyň, která během důležité mise upadla do zajetí.
Záchranná akce rozhodně nedá označit za výborně zvládnutou, dílčí úspěch však slaví, a tak úkol může pokračovat. Ze získaného spáleného harddisku se totiž podařilo vydolovat několik emailů, ze kterých se dozvídáme, že protivník, těžko vystopovatelný obchodník se zbraněmi Owen Davian, který má právě dorazit na schůzku do Vatikánu. A že tam má nabízet cosi, co sice netušíme, co je, jen víme, že za to nějaký kupec chce zaplatit 850 milionu dolarů, což je pěkný balík peněz. Ethan se spolu s tříčlenným týmem vydává do Vatikánu do akce, jejíž cílem je zajmout Daviana a dostat se k důležitým informacím vedoucím k nalezení králičí pracky.
MI3 není přehlídkou originalit (z penze už se vracel kdejaký policista/záchranář/atd.), je ale přehlídkou technologických novinek jako nových typů náloží, přípravků, možností převleků a já nevím čeho dalšího. Divák se mírně ztrácí v tom, co a jak funguje a jak k čemu došlo. Existuje vůbec bombička do mozku, jejíž detonační účinek se zruší zabitím postiženého člověka elektrickým proudem a pak masáží srdce, která způsobí jeho opětovné naskočení??? A to nemluvím vůbec o králičí pracce: co to sakra je? Budování kultu nového a trochu odlišného Jamese Bonda bude mít ještě další pokračování: zas tak málo peněz ještě nevydělává… Doufám, že nám aspoň v té čtyřce řeknou, o co jde s tou králičí prackou:-) To ale berte s nadsázkou: že nám neřeknou, co je ta pracka, nemá sebemensí vliv na děj.
V některých scénách je také kvůli rychlým prostřihům a „neklidné“ kameře poměrně těžké orientovat se: co se vlastně stalo, pochopíme leckdy až v závěru scény; jinak může jít pouze o směsici výbuchů, úderů a pohybů. Nereálné aktivity jako skákání z budovy na budovu a podobné kaskadérské kousky budící spíše úsměvy, telefonát zloduchovi za pět sekund limit pro zabití manželky, proměna ze ženy - milující manželky k ženě - chladnokrevné vražedkyni a nepřeberné množství zvratů v ději k akčním filmům podobného druhu prostě patří, a tak se nebudu rozepisovat o tom, že toho je na můj vkus přecejen poměrně hodně.
Vzhledem k tomu, o jakou podívanou se jedná, bych Mission: Impossible III zhodnotil přirovnáním, že je pro muže asi tím, čím je Hříšný tanec 2 pro ženy. Při sledování sice máte pocit, že jste sice viděli něco podobného a mnohem lepšího, ale pořád vás to ještě docela baví a jste v napětí, jak to dopadne (i když to víte :-)).
Rychle a Zbesile:Tokijska Jizda
Ryhle a zběsile - Tokijská jízda (Fast and the Furious - Tokio drift)
Akční / Krimi / Thriller
USA, 2006, 104 min
Režie: Justin Lin
Hrají: Lucas Black, Brandon Brendel, Zachery Ty Bryan, Nathalie Kelley, Brian Tee, Bow Wow
Saw 3: Všude krev, nikde žádný horor
Recenze - Jednu věc zřejmě nelze dost zdůraznit. Horor nevznikne, když na plátno nakydáte spoustu umělé krve. Uvnitř: TRAILER
A nevznikne ani tehdy, když ho sestříháte jako klipy na MTV.
Jenže některým to pořád ne a ne dojít. "Horror" znamená "hrůza". Ale hrůza je to poslední, čeho se při sérii Saw, Hostelu, nových Texaských masakrů motorovou pilou a dalších filmových brutalitkách z posledních let dočkáte.
Daleko spíš jsou určené k tomu, aby si jejich podivní fanoušci v pohodlí kinosálů a domovských gaučů mnuli ruce nad stupňující se brutalitou a čím dál dokonalejšími speciálními efekty.
HOROR SAW JE ZPÁTKY. Je to dobrý film, nebo jde jen o pokleslou vyvražďovačku? KLIKNĚTE NA VIDEOvelké videoAutor: aktualne.cz
Protože čeho se tady můžete děsit? Nové krváky nechápou, co dělalo z jejich vzorů tak trvanlivě hrůznou podívanou. Originální Texaský masakr motorovou pilou nebo první Halloween ve své době nešokovaly kýbly tělesných tekutin, nýbrž minimalistickou filmařinou a mrazivou samozřejmostí, s jakou se vraždy na plátně odehrávaly. Děsila iracionálnost násilí, ne jeho naturalistické provedení.
Časy se však změnily a po filmu Sedm (který sám o sobě nebyl špatný) se horory staly závodem v samoúčelné nechutnosti a ulepené atmosféře. Filmem Sedm se také inspiroval první díl Saw. V něm se poprvé objevil sériový vrah Jigsaw, jenž své oběti umísťoval do smrtících pastí, aby je tak prý přinutil uvědomit si hodnotu života.
První Saw ještě byla slušnou ukázkou toho, jak s nosným nápadem a minimálním rozpočtem udržet diváky hodinu a půl v napětí. Saw II se však už namlsala komerčním úspěchem a pod heslem "víc krve = víc prodaných lístků" nabídla jen stereotypní vyvražďovačku. Saw 3 (český distributor se nemůže rozhodnout mezi arabskými a římskými číslicemi) v pádu střemhlav ke kinematografickému dnu pokračuje.
Jigsaw pořád umírá na rakovinu. Prostřednictvím své učednice Amandy rozjede hned dvě paralelní hry. Otce zničeného smrtí svého syna konfrontuje s jejími viníky, aby jim odpustil a dokázal zase žít. A zároveň unese lékařku Lynn, aby ho udržela při životě, dokud první hra neskončí.

větší obrázekAutor: Falcon
Mrtvol je oproti "dvojce" sice míň, ale rozhodně přibylo absurdně samoúčelného sadismu - jakkoliv se to zdá nemožné. A zatímco na způsobech smrti už člověka nic překvapit nemůže (namátkou umrznutí pod sprchou, postupné ukroucení údů), v metodách emocionálního násilí na publiku se Saw 3 dostává do skutečně "úctyhodných" dimenzí.
Jestliže série Saw dějovou překombinovaností a závěrečnými zvraty uráží diváckou inteligenci, svým pokusem o přesah je plivancem na jejich city. Každá Saw - a "trojka" zvlášť - totiž všechno to mechanické vyvražďování zaštiťuje hodnotami jako jsou rodina, láska či vůle k životu. A tak nehorázné pokrytectví je nutné co nejrozhodněji odsoudit.
Ve světle těchhle výtek stačí vzít ostatní rysy Saw 3 jen telegraficky. Při pokusu naroubovat děj na minulé díly ho scenáristé prošpikovali otravnými flashbacky. Dveře k pokračování jsou otevřené stejně bezostyšně dokořán jako vždy předtím.

větší obrázekAutor: Falcon
Kamera, střih, hudba a výprava opět působí jako derivát klipů Nine Inch Nails. Režie jede na autopilota. Nebohá Shawnee Smith musí v roli Amandy neustále tahat z paty emoce laciné jako v telenovele.
Vzory současných krváků nejenže způsobily žánrovou revoluci, ale navíc zachytily kontext svého vzniku: deziluzivní atmosféru Ameriky 70. let. Saw 3 je s odřenýma ušima podprůměrný kousek přes průklepák. A jestli zachycuje i něco ze své doby? To zůstává poněkud zneklidňující otázkou.
Saw 3 (Saw III), USA 2006. Scénář Leigh Whannell, James Wan, režie Darren Lynn Bousman, hrají Tobin Bell, Shawnee Smith, Angus Macfadyen, Bahar Soomekh, Dina Meyer. Distribuce HCE/Falcon, 107 minut.
Texaský masakr motorovou pilou : Počátek
Píše se rok 1969 a ve Vietnamu právě propukl válečný konflikt. Ztráty na straně Spojených států jsou obrovské, ale do armády míří stále noví a noví rekruti, kteří přikrmují rozjetou mašinérii. Osmnáctiletý Dean Hill (Taylor Handley) má být jedním z nich. Ještě před tím, než se Dean dostane do místního sběrného tábora, se z Vietnamu vrací jeho bratr Eric (Matt Bomer), který chce Deana něčím překvapit. Navzdory neshodám se svou přítelkyní Chrissie (Jordana Brewster), se chce Eric vydat do Vietnamu podruhé, aby na poněkud nezodpovědného Deana mezi mariňáky dohlédl. Deanovy a Ericovy plány se však bohužel neshodují. Dean totiž zamýšlí, že s pomocí své tvrdohlavé přítelkyně Bailey (Diora Baird) dezertuje na jih Mexika.
Oba páry si užívají divokou jízdu Texasem a v tu chvíli ještě netuší, že se blíží nejzásadnější boj jejich života. Nedlouho po začátku jejich cesty se tahle čtyřka za podivných okolností setká s párem motorkářů Holdenem (Lee Tergesen) a jeho přítelkyní Alex (Cyia Batten). Alex se snaží dohnat jeep rozjařených přátel a dojde k nehodě, při níž Chrissie vypadne z vozu. Dojde také k tomu, že Alex se také pokusí zraněné trio okrást. Příjezd šerifa Hoyta (R. Lee Ermey) celou situaci ještě zkomplikuje. Chrissie se ukrývá v blízkých keřích a pozoruje šerifa, který si zraněné nejprve dobírá a pak jim přikáže, aby se v malém odstupu vydali za ním. V tu chvíli ještě Chrissie netuší, že Hoyt má namířeno k domu rodiny Hewittů, kde se z jeho synovce Thomase vyklube monstrum známé pod jménem Leatherface (Andrew Bryniarski). Také zbytek rodiny neotálí. Chrissie přihlížející hrůzám, jež rodina Hewittů působí, si uvědomí, že je pro své milované přátele jedinou nadějí na záchranu.
New Line Cinema ve spolupráci s Michaelem Bayem uvádí Texaský masakr motorovou pilou: Počátek. Tento hrůzostrašný film vypráví příběh rodiny násilníků, která obývá postupně se vylidňujícího zemědělské město, které do budoucna nemá právě světlé vyhlídky. Hewittovi už nemají co ztratit a proto se jejich jednání zvrhne v sadistický krvavý rituál.